Lektorzy i Ministranci
Ministrant lub minister (łac. ministro, -are; -avi; -atum - służyć, posługiwać, pomagać) – w katolicyzmie: osoba posługująca przy celebracji Mszy oraz przy sprawowaniu pozostałych sakramentów i sakramentaliów (np. błogosławieństwa, pogrzeby, oraz nabożeństw). Ministranci są wiernymi świeckimi. Po okresie próbnym są uroczyście przyjmowani do grona Służby Liturgicznej poprzez błogosławieństwo do tej funkcji.

Stroje ministrantów są różnorodne, lecz powinny być zatwierdzone przez biskupa. Wzorem, przewidzianym przez księgi liturgiczne jest alba, lub komża włożona na sutanelę.

Lektor - chrześcijanin powołany do funkcji czytania Słowa Bożego w zgromadzeniu liturgicznym. W Kościele Katolickim odczytuje lekcje z Pisma św. (nie zaś Ewangelię); może w braku diakona czy też kantora zapowiadać wezwania modlitwy powszechnej, a także wykonać psalm responsoryjny. W czasie procesji na wejście, gdy nie ma diakona, może także wnieść Księgę Ewangelii (Ewangeliarz).

Niekiedy, zważywszy na okoliczności, dopuszcza się możliwość sprawowania tych czynności podczas liturgii przez świeckich, nie będących ustanowionymi do tego przez władzę kościelną. Wówczas lektorom powierza się troskę o prawidłowe przygotowanie tych osób.

Ministranci w naszej parafii:

Kamil Borek
Adrian Kaczówka
Łukasz Bociek
Patryk Krupa
Michał Miodowski
Konrad Kiwior
Starsiak Sebastian
Marcin Banach
Adrian Morawiec
Marcin Łucek

Spotkania ministrantów co dwa tygodnie w środę po  Mszy Świętej.

Lektorzy w naszej parafii:

Łukasz Trzpit
Paweł Bułat
Damian Morawiec
Szczepan Łata
Adam Mosio

Tomasz Dudek
Marcin Pabian
Piotr Łoboda
Paweł Janowiec
Marek Mosio
Adam Zając
Dawid Drewniany

Lektorzy i Ministranci z naszej parafii podczas Odpustu Parafialnego.

Stronę odwiedziło: 27851 odwiedzającyDziękujemy i Zapraszamy ponownie.