Jubileusz Diecezji Tarnowskiej - 225 lat!

1 stycznia rozpocznie się Rok Jubileuszowy Diecezji Tarnowskiej z okazji 225. rocznicy jej powstania. W tym dniu biskup tarnowski Wiktor Skworc zawierzy diecezję Świętej Bożej Rodzicielce Maryi. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 10.30 w bazylice katedralnej. Mszę św. będą koncelebrować biskupi pomocniczy i kapłani. Do udziału zaproszeni są mieszkańcy Tarnowa. Podobne uroczystości odbędą się we wszystkich parafiach.
Kuria Diecezjalna przygotowała kalendarium wydarzeń Roku Jubileuszowego. 9 stycznia w kościołach diecezji czytany będzie list apostolski Ojca Świętego Benedykta XVI z okazji jubileuszu, w tym dniu wierni odnowią przyrzeczenia chrzcielne.
Jubileusz będą przeżywać biskupi, kapłani, siostry zakonne, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Zaplanowano uroczystości dla wszystkich stanów Kościoła, różnych duszpasterstw, m.in. dla rodzin, dzieci, młodzieży, chorych, rolników i więźniów.
W uroczystościach religijnych w ciągu całego roku udział wezmą także goście spoza diecezji, w tym wielu biskupów - z sąsiednich diecezji, z krajów, gdzie pracują nasi misjonarze oraz biskupi pochodzący z diecezji tarnowskiej. 25 stycznia do Tarnowa ma przyjechać kardynał Stanisław Dziwisz oraz biskupi z metropolii krakowskiej, 12 lutego abp Zygmunt Zimowski przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. 1 czerwca, podczas Jubileuszu Dzieci Niepełnosprawnych, modlitwie będzie przewodniczył Prymas Polski abp Józef Kowalczyk. W czerwcu, podczas Forum Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich oraz uroczystości w Starym Sączu gościć będzie kardynał Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich. 4 sierpnia, podczas jubileuszu księży seniorów, obecny ma być kardynał Józef Glemp. 8 września do Tarnowa na jubileusz diecezji przyjadą abp Józef Michalik i biskupi pochodzący z diecezji tarnowskiej, natomiast w połowie września będzie spotkanie biskupów z krajów, w których posługują kapłani diecezji tarnowskiej.
Będą też jubileuszowe koncerty, wystawy i publikacje.
Z okazji 225. rocznicy powstania diecezji będzie można zyskiwać odpusty zupełne. Taka możliwość będzie w dniach uroczystego rozpoczęcia i zakończenia jubileuszu diecezjalnego, we wszystkich kościołach diecezji tarnowskiej.
Ponadto odpusty będzie można zyskiwać odwiedzając wyznaczone świątynie i uczestnicząc w obchodach jubileuszowych, publicznie sprawowanych nabożeństwach, które powinny być zakończone Modlitwą Pańską, Wyznaniem wiary i wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny. Odpusty będzie można zyskiwać w bazylice katedralnej w Tarnowie, w bazylikach: w Limanowej, Nowym Sączu, Bochni, Szczepanowie, Mielcu i Tuchowie oraz w kościele parafialnym w Grybowie.
Osoby starsze, chorzy i wszyscy, którzy nie mogą wyjść z domu, też mogą zyskiwać odpusty, po wyzbyciu się wszelkiego grzechu i z intencją wypełnienia trzech warunków zwyczajnych, kiedy tylko będzie to możliwe, jeśli duchowo połączą się z uroczystościami jubileuszowymi albo pielgrzymkami.
Wymiar materialny jubileuszu wyrazi się poprzez włączenie się diecezji w dzieło budowy tarnowskiego hospicjum i poprzez inicjatywę odnowienia krzyża jubileuszowego na Górze św. Marcina, pamiątkowy kielich oraz inne, mniejsze symbole. Jubileusz ma być również czasem zatroszczenia się o krzyże i figury przydrożne.
„Zaplanowane liczne uroczystości jubileuszowe, przeżywane w różnych miejscach diecezji ukazują jej bogactwo duchowe i mają pogłębić świadomość włączenia w Kościół i odpowiedzialności za niego tam, gdzie człowieka wierzącego stawia Pan Bóg – w miejscu jego życia i pracy. Jubileusz to czas pogłębienia komunii – jedności i więzi - z Bogiem i Kościołem” podkreśla ks. Paweł Płatek dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.
stycznia, (sobota), Uroczystość Św. Bożej Rodzicielki
 /katolik.pl/

Stronę odwiedziło: 27498 odwiedzającyDziękujemy i Zapraszamy ponownie.